Kłykciny

Czym są kłykciny?

Kłykciny są to twory grudkowe o różnej wielkości, znajdujące się na zewnątrz oraz wewnątrz narządów płciowych oraz odbytu. Rozwijające się na skutek zakażenia wirusem brodawek ludzkich. Choroba przenosi się drogą płciową. Okres wylęgania trwa od 6 tygodni do kilku miesięcy.

Wirus HPV (ang. human papillomavirus – HPV) – wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych jak rak szyjki macicy i rak prącia.

 

Objawy

Zmiany brodawkowe o różnej wielkości i kształcie, które powodują krwawienie, ból i świąd. W zaawansowanych przypadkach występują problemy w oddawaniu stolca.

 

Kłykciny kończyste odbytu u 25-letniego pacjenta. Źródło: http://www.czytelniamedyczna.pl/3988,chirurgiczne-leczenie-klykcin-konczystych-odbytu-opis-przypadku-i-przeglad-pism.html

 

Jak leczyć?

Leczenie uzależnione jest od zaawansowania choroby. Kłykciny drobne oraz pojedyncze mogą być leczone zachowawczo, a zmiany rozległe operacyjnie.

www.000webhost.com