Pasożyty

Co to są pasożyty układu pokarmowego?

Pasożyty pobierają pokarm bezpośrednio z komórek oraz żywią się tym co spożywamy. Pasożyty wywołują wiele chorób również takich, które zagrażają życiu. Zazwyczaj atakują nasz organizm po antybiotykoterapii oraz gdy nasz układ odpornościowy jest osłabiony.

Pasożyty ludzkie – widok schematyczny

 

Przyczyny

  • spożywanie niemytych warzyw i owoców
  • zanieczyszczona woda
  • dieta uboga w błonnik
  • zaburzenia flory bakteryjnej w organizmie

 

Pasożyty

 

Włośnica (trychinoza)

Choroba pasożytnicza spowodowana zakażeniem człowieka bądź zwierzęcia larwami włośnia, które znajdują się w mięśniach chorych zwierząt. Do zarażenia dochodzi gdy zostanie zjedzone zakażone mięso. Larwy włośnia u człowieka dojrzewają w jelicie cienkim. Zakażenie charakteryzuje się m.in. dość wysoką gorączką, bólami brzucha, obrzękiem twarzy.

Włosnica – przenoszenie sie

 

Owsica

Choroba pasożytnicza spowodowana przez drobnego nicienia – owsika ludzkiego. Do organizmu człowieka owsik dostaje się poprzez połknięcie jaj. Następnie jajo dostaje się do jelita grubego. Najczęstszymi objawami owsicy jest: świąt odbytu, nerwowość, utrata łaknienia, niepokój, niedokrwistość.

 

Glistnica

Choroba pasożytnicza spowodowana przez glisty, zakażenie glistami ludzkimi. Do zakażenia dochodzi podczas spożywania zanieczyszczonych pokarmów jajami glist. Zakażenie może przebiegać zarówno bezobjawowo jak i mogą pojawić się bóle brzucha, wymioty, nudności, zaparcia, biegunka.

 

Tasiemczyca

Choroba pasożytnicza spowodowana zakażeniem przewodu pokarmowego przez tasiemca. W Polsce istnieje wiele odmian tasiemców, lecz najbardziej znanymi są: tasiemce nieuzbrojone i uzbrojone. Do zakażenia tasiemczycą dochodzi poprzez spożycie mięsa zawierającego tzw. wągry. Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęca. Najczęstszymi objawami tasiemczycy jest: chudnięcie, osłabienie, bóle brzucha, zaparcia, nudności, biegunka.

 

Jak leczyć?

Metody zapobiegania rozwinięciu się nowych infekcji pasożytniczych:

  • stosowanie ziół i różnego rodzaju środków leczniczych
  • odtwarzanie w przewodzie pokarmowym zdrowych mikroorganizmów
  • terapie pożywieniem
  • ciągłe oczyszczanie przewodu pokarmowego w czasie leczenia

 

Głównym sposobem na uniknięcie zarażenia układu pokarmowego pasożytami jest odpowiednia dieta.  Zaleca się unikanie m.in. cukrów, surowego mięsa, kukurydzy, pszenicy.

 

Rośliny, które mogą pomóc w walce z pasożytami układu pokarmowego to zioła gorzkie i ostre m.in. granat, cytwar, goździki, pieprz.

 

Częstym sposobem na pozbycie się pasożytów jest wykonanie lewatywy, dzięki której zostanie oczyszczone jelito grube.

www.000webhost.com