Ropień odbytu

Co to jest ropień odbytu?

Ropień odbytu jest to zakażenie o charakterze ropnym przestrzeni zawartej między mięśniem zwieracza wewnętrznego, a mięśniem zwieracza zewnętrznego.

Ważne! Cytując za “Małgorzata Kołodziejczak, Bartosz Kowalski – Ropnie i przetoki odbytu – aktualne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne”:Ropień i przetoka odbytu uważana jest za ostrą i przewlekłą fazę tej samej choroby. Przyczyną takiego poglądu jest fakt wspólnej etiologii tych chorób (1, 2).

Najczęstszą przyczyną ropni i przetok odbytu jest infekcja krypty odbytowej. Do rzadszych należą: przyczyny jatrogenne po operacjach proktologicznych i ginekologicznych, ciała obce, choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz infekcje spowodowane przez bardzo rzadkie czynniki etiologiczne takie jak np.: Actinomycosis (3, 4), a także przetoki wrodzone.

 

Objawy

Podstawowymi objawami zakażenia są nagłe dreszcze oraz gorączka. Rwące i silne bóle, które chory odczuwa w okolicy odbytu utrudniają ruchy oraz zakłócają sen. W okolicach odbytu formuje się bolesny guz zapalny, a skóra nad nim staje się gorąca oraz zaczerwieniona. Po kilku dniach skóra ulega częściowej martwicy, a następnie przez otwór wydobywa się cuchnąca ropa. Po pewnym czasie ogólne objawy stopniowo ustępują, jednakże po ropniu zostaje otwór skórny, z którego stale sączy się wydzielina.

Ropień odbytu – źródło: lubikowski.pl (http://lubikowski.pl/ropien_przetoka_okoloodbytnicza.php)

 

Niekiedy zdarza się, że niektóre ropnie przebijają się przez błonę śluzową, przez co pozostaje otwór, z którego na zewnątrz przez kanał odbytowy wypływa wydzielina. Ropień może również umiejscowić się na tyle głęboko, że chory nie odczuwa bólu, przez co dreszcze oraz gorączka często tłumaczona jest jako infekcja, np. grypa.

Otwór po ropniu zazwyczaj pozostaje na stałe, jeżeli jednak ulega zagojeniu, to po pewnym czasie tworzy się kolejny, nowy ropień. Takim sposobem w okolicy odbytu powstają liczne otwory prowadzące do wspólnego kanału, które kończą się otworem wewnętrznym w okolicy krypty.

 

Jak leczyć?

W warunkach ambulatoryjnych wykonuje się nacięcie w znieczuleniu miejscowym. W wypadku zaawansowanej oraz przewlekłej choroby konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Cytując za lek. med. Robert Olewiński fragment tekstu z jego artykułu na http://emedica.pl:Nieleczony ropień okołoodbytniczy niekiedy goi się samoistnie, jednak trwa to bardzo długo, nawet około 4-6 miesięcy. Często dochodzi do przebicia ropnia na powierzchnię skóry i powstania przetoki odbytu.

Leczenie chirurgiczne pozwala skrócić czas trwania choroby do kilku tygodni, zapobiega powikłaniom i pozwala na uzyskanie całkowitego leczenia

Specjalistą w dziedzinie leczenia większości schorzeń jelita grubego oraz odbytnicy jest proktolog.

www.000webhost.com