Szczelina odbytu

Co to jest szczelina odbytu i gdzie się znajduję?

Szczelina (rozpadlina) odbytu jest to pociągły ubytek anodermy, który sięga od linii grzebieniastej do brzegu skórnego.

Szczelina odbytu – zdjęcie ze strony http://www.homeouniverse.com/category/diseases/stomach-diseases/

 

 

Źródła zapalenia (owrzodzenia)

Przyczyną owrzodzenia jest zapalenie krypty odbytowej. Rozprzestrzenia się ono pod anodermą, a następnie niszczy ją, obniżając przy tym znajdujący się głębiej mięsień zwieracza wewnętrznego. Jeżeli uraz spowodowany jest przesuwaniem się twardych mas kałowych w takim razie mówimy o szczelinie ostrej. Powszechnie spotykamy się z owrzodzeniem powstałym na tle zapalnym.

 

Szczelina przewlekła jest rodzajem szczeliny, która łatwo krwawi, posiada słabe skłonności do gojenia się, jej brzegi ulegają wałowatemu zgrubieniu, a leżący głębiej segment mięśnia zwieracza wewnętrznego grubieje, a następnie zrasta się z mięśniem zwieracza zewnętrznego w wyniku czego staje się twardy jak chrząstka.

 

Przebieg choroby

Cały proces choroby jest przewlekły z nawracającymi zaostrzeniami. Jednak szczelina może zagoić się samoistnie pod wpływem leczenia zachowawczego, jednakże po oddaniu nieco twardszego stolca uraz grozi nawrotem.

 

Przyczyny

Podstawową przyczyną intensywnego bólu jest nadmierny skurcz mięśnia zwieracza wewnętrznego.

Cytując za dr n. med. J. Lubikowskim fragment treści ze strony www.lubikowski.pl za najważniejsze przyczyny powstawania szczeliny odbytu uważa się: mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej kanału odbytu (zaparcia, biegunki), niedokrwienie błony śluzowej kanału odbytu w linii środkowej na jego tylnej powierzchni, słabsze podparcie tylnej ściany kanału odbytu w następstwie elipsoidalnego przebiegu włókien mięśnia zwieracza odbytu w tej jego części, zaburzenia odruchu hamowania odbytniczo-odbytowego.

 

Objawy

Charakterystycznym objawem urazu szczeliny jest silny ból, który porównywalny jest do przypalania rozpalonym żelazem. Ból ten występuję po oddaniu stolca i utrzymuje się przez wiele godzin.

Szczelina odbytu – zdjęcie ze strony http://www.hemorrhoid.net/hemorrhoid_gallery.php

 

Jak leczyć?

By zniwelować ból szczeliny wystarczy porazić mięsień poprzez np. rozciągnięcie mięśnia. Aby uniknąć podrażnienia, chorzy bardzo często przyjmują środki przeczyszczające, po których to oddanie stolca nie wymaga rozszerzenia kanału odbytowego.

Najlepsze oraz trwałe wyniki daje  leczenie operacyjne polegające na wycięciu okolicy krypty wraz z brzegami szczeliny i przerosłym brzeżnym fałdem skórnym.

 

Specjalistą w dziedzinie leczenia większości schorzeń jelita grubego oraz odbytnicy jest proktolog.
www.000webhost.com